Snygg shopping i Amsterdam

feb 16, 2007 | Arkiv, Reseminnen | 0 Kommentarer

När jag var i Amsterdam nyligen hittade jag en fin liten butik som säljer keramik,  porslin och matsilver från konsthantverkare runt om i världen. Butiken heter Vivian Hann, precis som butiksinnehavaren.
Butiken ligger på Haarlemmerstraat 102. Jag fastnade särskilt för de underliga små skedarna i silver i form av en arm som kommer från Tacky-T-Spoon Studio Wessels Boer.

vivianhann
Foto: Flitiga Myran

Jag blev lite nyfiken på Marjet Wessel Boer och det visar sig att hon i grunden är industridesigner och har gjort en massa spännande saker.
Förutom att formge saker som de underbara klädhängarna har hon till exempel gjort både offentliga och privata inredningar.

marjethanger

Tillsammans med EKWC, ett internationellt centrum för keramiker experimenterar hon också med material och form som med de här två pjäserna i porslin. Den högra helt klart en flirt till det klassiska Holländska porslinet.

marjetbord
Foto: Studio Wessels Boer

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Pin It on Pinterest

Share This